Terence Hill kártyákkal - Póker

 

"Ha kicsi a tét, a kedvem sötét."

 

Klasszikus kérdés, hogy hogyan lehet úgy eldobni egy kártyalapot, hogy az visszajöjjön a kezünkbe. Tudod, ahogy Terence Hill is csinálta. Nézzük, hogyan is: 

Videók a hajtás után!

 

 

Nos, ezt "varázserő" nélkül elég nehéz lenne kivitelezni. Leleplezni semmit nem fogok, legyen elég annyi, hogy ezt élőben nagyon ritkán fogja bárki is látni :) Nem lehetetlen, ahogy ezen a gifen is látható, de nem árt, ha egyedül vagyunk a szobában a trükköt megelőzően és rendesen fel tudunk készülni ;)

 

Bumeráng kártya - Terence Hill

 

"Minden nap egy alma és a doktor alma."

 

Ha viszont egyszer előkerült Terence Hill és a kártya témája, nézzünk utána egy másik jelenetnek is, ahol a nagy bunyós kezélyességét (dexteritását, na) csodálhatjuk meg. Az 1971-es (úristen, de régi!) "Az ördög jobb és bal keze 2" legendás keverős jelenetéről van szó, lássuk:

 

 

A gyakorlott szemű olvasó egyből kiszúrja, hogy a kártyás felvételek jó részét visszafelé játszották le. Megmondom őszintén, nem tudom miért döntött úgy a rendező Enzo Barboni, hogy így kerüljenek be ezek a felvételek a filmbe. Lehet, hogy így még nehezebbnek tűntek a laikus közönségnek? Ki tudja?

 

"Bunkó vagy Bugsy!"

 

A közhiedelemmel ellentétben nem Terence Hill volt az, aki a kártyákat ilyen ördögien keverte. Hosszas kutatás után sikerült rátalálnom arra az olasz bűvészre, aki a jeleneteknél a kézdublőr szerepét játszotta.

 

Tony Binarelli bűvész portré

Tony Binarelli 1940-ben született, Rómában. 12 évesen kezdett bűvészkedéssel - elsősorban kártyabűvészettel és mikromágiával - foglalkozni. Kezdetben csak hobbiként űzte az ipart, majd 1972-ben első televíziós szereplésével a profik közé lépett. Ekkor már a bűvészet többi ágából is adott elő mutatványokat. 1971-ben tehát közreműködött "Az ördög jobb és bal keze 2" forgatásában. Ez a munka és az egy évvel későbbi tévés debütálás meghozta neki a sikert: több, mint ötven (!) filmben szerepelt, hol mint kézdublőr, hol mint kisebb karakter, de bűvész szakmai tudására minden alkalommal szükség volt.

 

Munkássága alatt rengeteg díjat és kitüntetést nyert illetve kapott. 1967-ben '70-ben a bűvészek világbajnokságán a FISM-ön nyert mikromágiában két második helyezést (1973-ban is nyert elvileg, de a FISM honlapján erről nem találtam infót. Az egyetlen olasz díjazott abban az évben Alexander volt, aki Gloviczki Péter mögött harmadik lett manipulációban. Ő lenne az csak álnéven?). 

 

1992-ben neki ítélték a "Louis Tannen Specia Award"-ot, egy évre rá 1993-ban pedig első európaiként megkapta a "Tenkai Award"-ot a Japán Bűvészek Szövetségétől. Karrierjének elismeréséül 2009-ben az Olasz Köztársaság Érdemrendjével tüntették ki. 

---

UPDATE!

Említettem, hogy a felvételeket rejtélyes módon visszafelé játszották le a filmben. A rendező mellett úgy gondolom Tony Binarelli az az ember, aki még hiteles információval tud szolgálni ez ügyben. A kutatómunka nem volt hiába, sikerült a 73 éves bűvészt szóra bírni.

A "Mister Contromani" néven is ismert mestert emailben tudtam utólérni. Olyan kulisszatitkokat is elárult, mint például hogy ő és Terence Hill ugyanazt az inget viselték a felvételek készítésekor, mert a film szűkös költségvetésében nem volt pénz még egy szett ruhára a kézdublőr számára. 

A rendező úgy gondolta, hogy a felvételek visszafelé történő lejátszásával még lehetetlenebb kézügyesség hatását keltetheti a nézőkben. Igaza lett; Tony elmondta, hogy a film bemutatóján a közönség külön megtapsolta a jelenetet

Érdekes szakmai részlet még, hogy mivel a felvételre szánt film szűkösen állt csak rendelkezésre, a jelenetre szánt tizenöt (!) felvételt egymás után megállás nélkül vették fel. Tonynak így tizenöt paklit kellett bekészíteni, majd lejátszani a jelenethez szükséges mozdulatokat. Az előkészített paklit igénylő rész végül be sem került a filmbe

---

 

A végére pár érdekesség:

 

"Az ördög jobb és bal keze 2" 1971-es film, ezt mostanra már betéve tudja mindenki. Van viszont egy hasonló 1964-es spagettiwestern műalkotás, a "Due mafiosi nel Far West" amiben találunk egy kísértetiesen hasonló jelenetet. Sajnos sehogy nem bírtam kideríteni, hogy itt melyik bűvész segített. Íme:

 

 

Tony egyik tévés szereplésében bemutatja a forgatás alatt használt keveréseket, flourisheket. Itt jó irányba játsszák le a felvett filmet. A videó második felében egy ma is népszerű - ha szabad így fogalmaznom - haknitrükköt ad elő, az asszisztensnő fejére egy teljesen hétköznapi dobozt húz, amit teleszúr tőrökkel, majd megmutatja, hogy a hölgy feje eltűnt (nyugi, nem hagyja úgy, visszavarázsolja).

 

 

Bud Spencer és Terence Hill filmjei úgy tűnik kortalanok, rendszeresen találkozhatunk a fenti filmekkel a szívünknek legkedvesebb kereskedelmi csatorna műsorkínálatában. Valószínűleg ezért is van az, hogy ezek a jelenetek (a bumeráng kártya és a lenti card spring) szinte beleégtek a nézők emlékezetébe és ha bűvészt, de főleg kártyabűvészt, mikromágust látnak, egyből eszükbe jut és rákérdeznek. Mókás dolog, szeretem :)

 

Csirmaz András bűvész - Card spring

 

Ebben a szellemben és mert nem tudom kivárni a legközelebbi alkalmat amikor leadják, és mert én is bármikor meg tudom nézni, és mert tudom, hogy ti is, itt van a teljes "És megint dühbe jövünk".

 

Jó szórakozást! :)